Właściciele domów jednorodzinnych, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele pracy wymaga czyszczenie różnego rodzaju przydomowych powierzchni i przedmiotów. Jest to zadanie trudne, jednak może ono zostać znacznie ułatwione – przy pomocy nowoczesnej myjki ciśnieniowej firmy Karcher. Zastąpiła ona wąż ogrodowy, który nie jest zbyt efektywny w pracach związanych z usuwaniem różnego rodzaju zabrudzeń.

Jak działa myjka ciśnieniowa Karcher?

Wąż ogrodowy, tak jak wspomniane było powyżej, choć doskonale nadaje się do podlewania roślin, sam w sobie nie jest zbyt dobry do mycia przedmiotów i różnych powierzchni:

– Po pierwsze, praca z nim pochłania bardzo dużo wody.

– Po drugie, mycie jest wtedy niezwykle czasochłonne.

– Po trzecie, skutki wykonanej pracy są mniej efektywne niż przy korzystaniu z nawet najprostszej myjki wysokociśnieniowej.

Warto wyposażyć się więc w taką myjkę, która sprawi, że mycie różnego rodzaju powierzchni będzie krótkie, łatwe i przyjemne. Będzie ono także bezwysiłkowe i pomoże usunąć nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia. Warto wiedzieć o tym, że sam wąż ogrodowy jest w stanie wytworzyć maksymalnie 4 bary ciśnienia podawanej wody. Działanie myjki jest o wiele bardziej efektywne, ponieważ po podłączeniu do niej węża (doprowadzającego wodę), woda ta będzie przepływała przez pompę wysokiego ciśnienia, wytwarzającą ciśnienie sięgające nawet 160 barów.

Woda pod tak wysokim ciśnieniem wypływa z urządzenia przez lancę. Występuje wtedy w postaci skoncentrowanego strumienia, który pozwala na naprawdę dokładne umycie i wyczyszczenie wybranej powierzchni. Myjka ma bardzo szerokie możliwości zastosowania, jest też bardzo łatwa w użyciu. Należy jednak pamiętać, ze najwyższe ciśnienie wody występuje zawsze przy lancy. Dlatego też, przy usuwaniu opornego brudu lancę trzeba trzymać w bliskiej odległości do czyszczonej powierzchni. Natomiast przy czyszczeniu powierzchni dość delikatnych, dystans ten warto odpowiednio powiększyć, by nie uszkodzić mytej rzeczy.

Mile widziane udogodnienia w działaniu urządzenia wysokociśnieniowego

Obecnie Karcher proponuje sprzęty, które sprzyjają zarówno wygodzie, ekologii, jak i oszczędnościom pieniężnym. Pozwalają one bowiem na optymalne wykorzystywanie zasobów naturalnych. Dlaczego? Ponieważ dysze czyszczące są wykonane tak, że ich technologia gwarantuje wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń. W porównaniu do innych rozwiązań, umożliwiają one mycie i czyszczenie, które trwa o połowę krócej. Dzięki temu zużywa się mniej wody i energii elektrycznej.

Praca z urządzeniami jest także ułatwiona – dzięki nowoczesnym pistoletom z przejrzystymi wyświetlaczami LCD, które pozwalają na ciągłe kontrolowanie ciśnienia wody. Wyświetlacze te pokazują działanie ustawienia mycia, da się dzięki nim także regulować poziom ciśnienia wody, a także dozować środek czyszczący (przyciski +/-). Warto także wspomnieć o lancach 3w1, które umożliwiają wybór spośród trzech rodzajów strumienia (w zależności od czyszczonej powierzchni). Może być to strumień: płaski, rotacyjny albo niskociśnieniowy.

Jakich błędów należy się wystrzegać w użytkowaniu myjki?

Posiadany sprzęt musi być chroniony przed niskimi temperaturami. Mróz może bowiem wyrządzić szkody, jeśli zamrozi w myjce resztki wody. Ważne jest, by pamiętać o jej spuszczeniu z samej myjki, ale też z węży i akcesoriów.

Kolejnymi istotnymi sprawami, o których należy pamiętać przy użytkowaniu myjki jest to, by:

– nie zapomnieć o zrzucaniu ciśnienia po zakończonym użytkowaniu; myjka pozostająca cały czas pod ciśnieniem szybciej się zużywa,

– używać odpowiednich środków czyszczących, które nie doprowadzą do uszkodzenia urządzenia,

– stosować odpowiednio długi wąż (7,5 metra) doprowadzający wodę; wąż za krótki może bowiem powodować szybsze zużycie, czy nawet uszkodzenie myjki (bo ciśnienie nie będzie miało gdzie się rozejść po zamknięciu pistoletu),

– stosować filtr; jego brak sprawi, że pod głowicę, a później do zaworów dostanie się piasek i inne szkodliwe materiały,

– po uruchomieniu myjki, przez pierwsze pół minuty nie podłączać do niej wody, bo siła tej ostatniej może być wtedy zbyt gwałtowna.

Przykłady zastosowań myjki wysokociśnieniowej Karcher

Jak już było wspomniane na początku, myjki ciśnieniowej można używać na różne sposoby.

Będzie więc ona przydatna do mycia lub czyszczenia:

  • Basenu.
  • Kostki brukowej/kamienia – z występujących na nich mchów i porostów. Najlepiej wykorzystywać tutaj dyszę rotacyjną.
  • Samochodu – najpierw spryskuje się go aktywną pianą, a tą później
    spłukuje się płaskim strumieniem wysokociśnieniowym, oczywiście przy zachowaniu bezpiecznego dla lakieru dystansu (20-30 cm).
  • Tarasu – najlepiej przy pomocy przystawki do powierzchni płaskich. Myjka z regulacją ciśnienia pozwoli na mycie powierzchni o różnym stopniu wrażliwości.
  • Mebli ogrodowych – najlepiej przy użyciu delikatnego detergentu.
  • Maszyn ogrodowych – np. kosiarek. Myjka pozwoli na usunięcie traw przylegających do noży i korpusu.

Na koniec warto wspomnieć, że skuteczność działania danego urządzenia wysokociśnieniowego jest wypadkową ciśnienia oraz wydatku wody: im są one wyższe, tym lepsze jest usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń, a cały proces mycia staje się znacznie krótszy.